تلگرام در حال حاضر محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان و یکی از پربازدیدترین شبکه‌های اجتماعی در ایران است. متن‌باز بودن این پلتفرم باعث شده علاوه بر نسخه‌ی اصلی اپلیکیشن تلگرام، تعداد زیادی نسخه‌های غیررسمی هم برای آن تولید شود که هر کدام قابلیت‌ها و مشکلات خاص خود را دارند. چندی پیش تلگرام تصمیم گرفت یکی از این اپلیکیشن‌ها به نام «چلگرام» (Challegram) را بخرد و آن را به نسخه‌ی رسمی جدیدی از اپلیکیشن تلگرام تبدیل کند. این اپلیکیشن جدید حالا با نام تلگرام ایکس برای اندروید و iOS عرضه شده است. در «شما بگویید» این هفته تصمیم داریم نگاه کوتاهی به تفاوت تلگرام با تلگرام ایکس بیندازیم و در نهایت فرصت را به شما بدهیم تا بگویید کدام‌یک را ترجیح می‌دهید.

بنا بر گفته‌ی خود تلگرام، هدف پروژه‌ی تلگرام ایکس این بوده است که این اپلیکیشن را از صفر دوباره طراحی کند و در زمینه‌های مانند سرعت، سادگی و زیبایی به مرزهای جدیدی برسد. البته تلگرام ایکس هنوز یک پروژه‌ی آزمایشی است و لزوما قرار نیست جایگزین نسخه‌ی قدیمی تلگرام شود.

در اپلیکیشن تلگرام ایکس تمرکز روی سرعت بالاتر، مصرف کمتر باتری و طراحی زیباتر بوده است. البته در دل این نسخه‌ی جدید، تعداد نسبتا زیادی قابلیت جذاب تازه هم وجود دارد. تلگرام ایکس از نظر طراحی رابط کاربری تفاوت‌هایی را با نسخه‌ی قدیمی دارد. برای مثال می‌توان به اضافه شدن تب مجزا برای تماس‌ها و دسته‌بندی شدن پیام‌های ذخیره‌شده (Saved Messages) در تب‌های مختلفی مانند اسناد، لینک‌ها و مدیا اشاره کرد.

تلگرام ایکس

منوی اصلی تلگرام ایکس از نظر ظاهری از طراحی متریال دیزاین اندروید پیروی می‌کند و گزینه‌های کمتری در آن دیده می‌شود. البته در پایین منوی اصلی دو گزینه‌ی جدید وجود دارد که یکی برای فعال کردن «حالت شبانه» (Night Mode) و دیگری برای تعیین «نحوه‌ی نمایش پست‌ها» (Bubbles Mode) است. در نسخه‌ی قدیمی تلگرام چیزی به عنوان حالت شبانه وجود نداشت ولی می‌توانستید از تم تیره به جای آن استفاده کنید. یکی از ویژگی‌های بسیار مفید حالت شبانه در تلگرام ایکس امکان فعال شدن خودکار آن است. با فعال کردن این ویژگی اپلیکیشن از سنسور نور محیطی برای فعال کردن خودکار حالت شبانه هنگام قرار گرفتن در محیط تاریک استفاده می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های جدید و جالب تلگرام ایکس می‌توان به امکان پیش‌نمایش محتوای چت‌ها و کانال‌ها با نگه داشتن انگشت روی آن‌ها اشاره کرد. علاوه بر این در منوی تنظیمات تلگرام ایکس بخشی با عنوان «حالت پیشرفته» (Advanced Mode) وجود دارد که در آن می‌توانید به تعداد زیادی قابلیت ریز و درشت جدید از تنظیمات سوایپ کردن تا مخفی شده کیبورد هنگام اسکرول کردن صفحه دسترسی داشته باشید.

با وجود تمام ویژگی‌های خوب و جدید تلگرام ایکس، این نسخه هنوز نواقص و اشکالاتی هم دارد. برای مثال پشتیبانی نکردن نسخه جدید از چند حساب کاربری را می‌توان به عنوان مهم‌ترین نقص آن در برابر نسخه‌ی قدیمی تلگرام مطرح کرد. علاوه بر این با توجه به این که تلگرام ایکس بسیار نوپا است، احتمال دارد بسیاری از اشکالات آن به مرور و با زیادتر شدن کاربران آن نمایان شود.

نظر شما چیست؟ آیا از تلگرام ایکس استفاده می‌کنید؟ کدام یک از ویژگی‌های آن را بیشتر می‌پسندید؟ به نظر شما آیا تلگرام نسخه‌ی قدیمی را با آن جایگزین خواهد کرد؟ مهم‌ترین نواقص و اشکالات تلگرام ایکس از نظر شما کدام است؟ در نهایت ترجیح می‌دهید از کدام نسخه استفاده کنید؛ تلگرام یا تلگرام ایکس؟

منبع متن: digikala

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید