آیفون X ویژگی‌های جدید متعددی دارد که برای اولین بار در گوشی‌های آیفون مشاهده می‌شوند. البته چنین رویکردی از سوی اپل کاملا منطقی است، زیرا این گوشی قرار است یک نماینده‌ی برجسته برای سری گوشی‌های آیفون باشد. البته این را هم می‌دانیم که بسیاری از این ویژگی‌های جدید مدت‌ها است در گوشی‌های اندرویدی وجود دارند. برخی از این ویژگی‌ها جدید هستند ولی برخی دیگر سابقه‌ای چندساله دارند.

استفاده از ایده‌های دیگران در ساخت گوشی‌های هوشمند اتفاقی عادی است و هر بار که چنین کاری صورت می‌گیرد، معمولا ارتقایی در آن مشخصه‌ی مذکور به وجود می‌آید. به‌طور مثال حالا دیگر انواع و اقسام گوشی‌ها از دوربین دوگانه استفاده می‌کنند و اگر کاربری به دنبال یک گوشی با چنین دوربینی باشد، حق انتخاب گسترده‌ای دارد. به همین خاطر، استفاده از مشخصه‌های گوشی‌های اندرویدی در آیفون X موضوع چندان مهمی نیست؛ چون در هر صورت این ماجرا به نفع مالکان آیفون X تمام می‌شود. در ادامه ۷ ویژگی آیفون X را ذکر می‌کنیم که اولین‌بار در گوشی‌های اندرویدی ظاهر شده‌اند و در آخر ۳ مشخصه‌ای را عنوان می‌کنیم که اپل در آن‌ها پیشتاز است.

۱. حذف دکمه‌ی هوم

بعد از این که اولین آیفون، دکمه‌ی هوم را معرفی کرد، دیدیم که باقی سازندگان هم راه اپل را پیش گرفتند. از آن زمان، بسیاری از سازندگان گوشی‌های اندرویدی از تعبیه‌ی یک دکمه‌ی مرکزی فاصله گرفته‌اند و به استفاده از سه دکمه‌ی فیزیکی یا خازنی روی آوردند. برخی هم کلا این دکمه‌ها را حذف و عملکرد این دکمه‌ها را به نمایشگر منتقل کرده‌اند. هرچند دیدن این تغییر در یک محصول اپل شاید عجیب به نظر برسد، اما حذف دکمه به نفع یک نمایشگر بزرگ‌تر یک تغییر طبیعی است.

7 ویژگی تکراری و 3 ویژگی جدید آیفون X

۲. نمایشگر کم‌حاشیه

حذف دکمه‌ی هوم این امکان را به اپل داد که برای آیفون X از نمایشگری زیبا و کم‌حاشیه استفاده کند. در این مورد اپل کاملا مطابق با مد روز حرکت کرده است. شیائومی، سامسونگ و ال‌جی ازجمله اولین سازندگانی هستند که به استفاده از نمایشگرهای بزرگ و کم‌حاشیه روی آوردند.

۳. نمایشگر بزرگ‌تر

نتیجه‌ی استفاده از نمایشگرهای کم‌حاشیه این است که اپل توانسته نمایشگر بزرگ‌تری را در بدنه‌ای کوچک‌تر از آیفون ۸ پلاس جای دهد. نمایشگر بزرگ‌تر باعث می‌شود که کاربر فضای بیشتری برای خواندن، استفاده از اپلیکیشن‌ها، مشاهده‌ی ویدیو و بازی کردن داشته باشد. آیفون X اولین آیفونی است که از نمایشگری با اندازه‌ی بزرگ‌تر از ۵.۵ اینچ استفاده کرده است. گوشی‌های اندرویدی مدت‌ها پیش این آستانه را رد کردند.

7 ویژگی تکراری و 3 ویژگی جدید آیفون X

۴. نمایشگر اولد

در جهان گوشی‌های هوشمند، سامسونگ مساوی است با «اولد» (OLED) و اولد مساوی است با سامسونگ. این نمایشگرها به علت نمایش مشکی عمیق، رنگ‌های واضح و مصرف انرژی کمتر نسبت به نمایشگرهای LCD، مورد استقبال قرارگرفته‌اند. گوشی‌ها و دیگر گجت‌های سامسونگ چند سالی هست که از این نمایشگرها استفاده می‌کنند. در حقیقت، سامسونگ از معدود تولیدکنندگان بزرگ این نمایشگر در سطح جهان محسوب می‌شود. آیفون X هم از نمایشگرهای همین شرکت استفاده می‌کند. شاید اپل در این زمینه و استفاده از این نمایشگر تازه‌کار باشد، اما واضح است که با استفاده‌ی اپل از این فناوری، نمایشگرهای اولد سریع‌تر از گذشته پیشرفت خواهند کرد.

۵. شارژ بی‌سیم

اپل در این زمینه قدم در راهی گذاشته که پیش از این گوشی‌های سامسونگ، گوشی‌های نوکیا/لومیا و نکسوس ۵ این راه را رفته‌اند. هر سه گوشی جدید آیفون از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند و این خبر خوبی است. استفاده‌ی اپل از این تکنولوژی باعث می‌شود که شارژ بی‌سیم بیش از پیش از جانب سازندگان مورد استقبال قرار بگیرد.

۶. باز کردن گوشی با چهره

در این زمینه مایکروسافت با عرضه‌ی گوشی‌های لومیا ۹۵۰ و ۹۵۰ XL پیشتاز است. در ادامه، سامسونگ با یک حسگر برای اسکن عنبیه و سپس اسکن چهره برای باز کردن گوشی وارد این جریان شد. البته سیستم تشخیص چهره‌ی آیفون X فقط برای باز کردن گوشی نیست و استفاده‌های متنوعی دارد؛ اما درهرصورت اپل در این زمینه پیشتاز نیست.

۷. لرزش‌گیر اپتیکال در هر دو لنز دوربین دوگانه

در هر دو لنز دوربین گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۸، لرزش‌گیر اپتیکال تعبیه شده که باعث می‌شود در هنگام عکس‌برداری و فیلم‌برداری میزان لرزش دست کمتری احساس شود و عکس‌برداری در نور کم هم کیفیت بیشتری داشته باشد. امیدواریم که این مشخصه در دیگر گوشی‌ها هم دیده شود. هرچند که این ویژگی فقط در آیفون X دیده می‌شود و در آیفون ۸ پلاس چنین مشخصه‌ای تعبیه نشده است.

7 ویژگی تکراری و 3 ویژگی جدید آیفون X

۳ نوآوری آیفون X

هرچند که اپل ید طولایی در به شهرت رساندن ویژگی‌های از پیش موجود دارد، اما خود اپل هم مشخصه‌های جذابی را به دنیای تکنولوژی معرفی کرده است. نکته‌ی جذاب در مورد این ۳ ویژگی جدید آیفون X این است که به نحوی با سیستم تشخیص چهره‌ی این گوشی مرتبط هستند.

۱. نمایش نوتیفیکیشن‌ها فقط در صورت تایید چهره

آیفون X این قابلیت را دارد که فقط در صورت تایید چهره‌ی کاربر، نوتیفیکیشن‌ها را نشان دهد.

۲. تایید پرداخت با چهره

قابلیت شناسایی چهره‌ی سامسونگ آن‌قدر امن نیست که برای تایید پرداخت با گوشی استفاده شود، اما سیستم تشخیص چهره‌ی آیفون X مشکلی از این بابت ندارد. مهم نیست که به نظرتان این ویژگی جذاب یا بیهوده باشد، نکته‌ی مهم این است که حالا انواع و اقسام شرکت‌ها به دنبال این هستند که چنین مشخصه‌ای را در گوشی بعدی‌شان جای دهند.

۳. ایموجی‌های متحرک

همان‌طور که احتمالا می‌دانید در iMessage آیفون X، اپلیکیشن Animoji وجود دارد که با استفاده از آن، می‌توانید ایموجی‌های متحرک را با توجه به حالت صورتتان برای دیگران بفرستید. چنین مشخصه‌ای می‌تواند به یک راه جدید برای ارتباط با دوستان تبدیل شود.

منبع: CNET

منبع متن: digikala

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید