اپل پنجشنبه‌شب مک‌بوک پروهای جدید خود را معرفی کرد. با توجه به این به‌روزرسانی در مک‌بوک پروها شاید اینطور به نظر برسد که مک‌بوک ایر لپ‌تاپی بی‌مصرف و به‌درد نخور است. اما آیا واقعا چنین است؟ در ادامه با دیجی‌کالا مگ باشید.

مک‌بوک پروهای جدید باریک‌تر و بسیار قدرتمندتر از مک‌بوک ایر هستند و رسما به عنوان گزینه‌هایی جایگزین سری ایر معرفی شدند. با این تصمیم اپل، به نظر می‌رسد این سری دیگر به‌روز نشود و احتمالا مک‌بوک ایر جدیدی هم به بازار عرضه نشود.

با این وجود اپل عرضه‌ی محصولات اختصاصی خود را متوقف نمی‌کند. مثال بارز در این زمینه آیپاد تاچ است و تعجبی هم ندارد که اپل نسخه ۱۳ اینچ مک‌بوک ایر را کماکان عرضه کند. این لپ‌تاپ دو سال است که از سوی اپل به‌روز نشده. با این حال هنوز دلایل قابل توجهی وجود دارد که می‌توان با اتکا به آنها خرید مک‌بوک ایر را توجیه کرد.

۱. قیمت زیر ۱۰۰۰ دلار

ارزان‌ترین مک‌بوک پرو ۱۴۹۹ دلار است. اما قیمت مک‌بوک ایر هنوز از ۹۹۹ دلار شروع می‌شود. حتی مک‌بوک ۱۲ اینچی که برای بسیاری از کاربران بسیار ظریف و کوچک است از ۱۲۹۹ دلار شروع می‌شود. با این پیش‌زمینه که میانگین قیمت لپ‌تاپ‌های پرفروش حدود ۶۵۰ دلار است، مشخص است که بسیاری از افراد قدرت خرید یک لپ‌تاپ هزاروپانصد دلاری را ندارند و احتمالا مک‌بوک ایر گزینه‌ای مطلوب برای آنهاست.

1477603294-670x296

البته شاید بتوان با قیمت ۹۹۹ دلار لپ‌تاپ ویندوزی‌ای با سخت‌افزار قوی‌تر خرید؛ اما اگر واقعا قصد خرید مک داشته باشید، می‌توانید با انتخاب ایر هزینه‌ها را تا حدود زیادی پایین‌تر بیاورید.

۲. عمر باتری

هیچ‌کدام از لپ‌تاپ‌های اپل در مولفه‌ی عمر باتری بهتر از مک‌بوک ایر نیست. باتری مدل ۱۳ اینچی ایر نزدیک به ۱۴ ساعت در تست‌های سایت Laptop Mag دوام آورده. طی این زمان لپ‌تاپ به طور مداوم در حال مرور وب روی Wi-Fi بوده است.

از آنجا که هنوز بنچ‌مارک‌های مک‌بوک پروهای جدید بیرون نیامده، اپل تنها ادعای باتری ۱۰ ساعتی برای این محصولات می‌کند اما وضعیت احتمالا تا ۴۰ درصد افت خواهد داشت. ضمن اینکه مک‌بوک ۱۲ اینچی هم ۹ ساعت و ۳۸ دقیقه باتری نگه می‌دارد.

۳. پورت‌های معمولی USB

1477603569_675108

روی تمامی مک‌بوک پروهای جدید پورت تاندربولت ۳ قرار گرفته است. در حالی که این پورت‌های جدید امکانات و قابلیت‌های زیادی در آینده خواهند داشت، اما در واقعیت ما هنوز در حال استفاده از USBهای مستطیلی (نوع A) هستیم. در صورت خرید مک‌بوک پرو باید مجموعه‌ای دانگل و تبدیل برای استفاده از پورت‌های مک‌بوک پرو بخرید. اما در صورت خرید مک‌بوک ایر که پورت‌های USB آن USB 3.0 را هم پشتیبانی می‌کنند، سرعت انتقال داده به قدر کافی زیاد هست و نیازی به استفاده از پورت‌های تبدیل برای اتصال هم نیست.

۴. اسلات SD

1477603090_675268

در صورتی که شما از یک دوربین معمولی استفاده می‌کنید، احتمالا برای انتقال تصاویر به لپ‌تاپ‌تان از SD و اسلات مخصوص استفاده می‌کنید. اما در مک‌بوک پروهای جدید این شکاف هم از لپ‌تاپ حذف شده. هر چند که امکان اتصال دوربین به پورت یواس‌بی هم وجود دارد اما در مک‌بوک پروهای جدید خبری از پورت‌های یواس‌بی هم نیست.

۵. شارژر

1477603011_675267

تمامی مک‌بوک پروهای جدید از طریق پورت USB نوع C شارژ می‌شوند که البته قابلیت مفیدی است. به این ترتیب از طریق یک پورت می‌توان به صورت غیرهمزمان هم انتقال داده، هم انتقال تصویر و هم شارژ دستگاه را انجام داد. با این حال MagSafe که شارژر مک‌بوک ایر و مک‌بوک‌پروی ۲۰۱۵ و قبل از آن است، دارای خاصیت آهنربایی است و در صورت کشیده شدن کابل شارژر مشکلی برای کابل یا دستگاه پیش نمی‌آید. در حالی که شرایط برای مک‌بوک پروهای جدید که از پورت تاندربولت برای شارژ دستگاه در آنها استفاده می‌شود، متفاوت است.

۶. کیبرد بهتر

features_keyboard_backlit

در کیبرد مک‌بوک پروی جدید از نسخه جدید کیبرد که اولین بار با مک‌بوک ۱۲ اینچی معرفی شد و با مکانیزم پروانه‌ای شناخته می‌شود، استفاده شده. این کیبردها -به عقیده لپ‌تاپ مگ- بهتر از کیبردهای قدیمی‌تر -که هنوز در مک‌بوک ایر از آنها استفاده می‌شود- نیستند. کیبرد مک‌بوک ایر به مراتب از کیبردهایی که مکانیزم پروانه‌ای دارند بهتر و روان‌تر است و پاسخ‌گویی بیشتری دارد. در صورتی که واکنش‌پذیری و سرعت عمل در کیبرد برای شما اهمیت بیشتری دارد، باز هم مک‌بوک ایر گزینه بهتری برای شما به حساب می‌آید.

نتیجه

macbook-air-gallery2-2014

با وجود نکات اشاره شده، فاکتورهای زیادی هم می‌تواند وجود داشته باشد که خرید مک‌بوک ایر را توجیه نکند. پردازنده‌ی نسل چهارم اینتل و مانیتوری با تفکیک تصویر نه‌چندان بالا از جمله این فاکتورهای منفی در قیاس با لپ‌تاپ‌های جدید اپل به حساب می‌آیند. با این حال، این لپ‌تاپ برای مشتریانی که تکنولوژی‌های جدید و قدرت سخت‌افزاری بالا اهمیت کمتری در قیاس با کارایی و بازدهی برای‌شان دارد و بودجه‌ای کمتر برای خرید لپ‌تاپی مناسب اختصاص داده‌اند، گزینه‌ای مطلوب و کاربردی است.

 

منبع: Laptop Mag

‌‌‌‌

منبع متن: digikala