سِترا (Setra) هم‌چون مرسدس‌بنز، زیرمجموعه شرکت دایملر است که در زمینه ساخت اتوبوس فعالیت دارد. حال این شرکت اتوبوسی به نام S 531 DT ساخته که ضریب درگی مشابه فورد فوکوس دارد!

ضریب درگ (Drag Coefficient) کمیت بدون بعدی است که در زمینه مهندسی مکانیک برای سنجش آیرودینامیک خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه این مقدار کم‌تر باشد نشان می‌دهد که خودرو مقاومت‌ کم‌تری نسبت به جریان سیال (هوا) دارد و درنتیجه درصد بیشتری از راندمان اتومبیل به خروجی مطلوب تبدیل می‌شود.

حالا فکرش را بکنید این اتوبوس ضریب ۰٫۳۵ را در کارنامه خود ثبت کرده که دقیقا مشابه فورد فوکوس RS است! بالا بردن آیرودینامیک این اتوبوس باعث نشده که طراح ظاهری آن به هم بخورد. برعکس، این اتوبوس طراحی هیجان‌انگیز و دلچسبی دارد. اتوبوس اس ۵۳۱ دی‌تی، ۱۴ متر طول و ظرفیت ۸۳ سرنشین را دارد.

ظرفیت سوخت این اتوبوس نسبت به مدل قبلی (S 431 DT) از ۵۱۹ به ۵۴۰ لیتر رسیده است. نسل قبلی ایت اتوبوس از سال ۲۰۰۲ تا امروز در سرویس حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گرفت. اتوبوس  S 531 DT می‌تواند در ۱۰۰٫۰۰۰ کیلومتر حدود ۳۰۰۰ لیتر سوخت نسبت به مدل پیشین صرفه جویی کند.

این اتوبوس نه تنها ضریب آیرودینامیک (پسا) مطلوب بلکه پیشرانه قدرتمندی هم دارد. سترا S 531 DT از پیشرانه قدرتمند ۶ سیلندر با حجم ۱۲٫۸ لیتر بهره می‌برد که می‌تواند قدرتی معادل ۵۱۰ اسب‌بخار و گشتاور ۲۵۰۰ نیوتون‌متر تولید کند. در ادامه با تصاویر کامل از این اتوبوس همراه باشید.

منبع: Motor1

منبع متن: digikala