چند روز قبل مایکروسافت جدیدترین آپدیت مهم ویندوز ۱۰ را منتشر کرد که اگر تا حالا روانه‌ی سیستم ویندوزی شما نشده، به‌زودی می‌توانید آن را دانلود و نصب کنید. در این مطلب قصد داریم به صورت خلاصه و مفید به مهم‌ترین ویژگی‌هایی که آپدیت ماه May برای ویندوز ۱۰ شما به ارمغان می‌آورد، اشاره کنیم.

از مدت‌ها پیش می‌دانستیم که طی روزهای ۳ تا ۷ ژوئن امسال، قرار است مانند همیشه کنفرانس توسعه‌دهندگان اکوسیستم اپل موسوم به WWDC برگزار شود اما روز گذشته، بالاخره این شرکت دعوتنامه مربوط به مراسم اصلی را برای افراد و رسانه‌های موردنظر ارسال کرد. طبق این دعوتنامه، مراسم اصلی در تاریخ ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) در ساعت ۹.۳۰ شب به وقت ایران، کار خود را در سن خوزه کالیفرنیا آغاز می‌کند. در این مراسم، بالاخره شاهد معرفی ویژگی‌های جدید iOS 13 خواهیم بود و زمان‌بندی مربوط به عرضه‌ی نسخه‌های بتا اعلام می‌شود.

اوایل سال ۹۸ اعلام شد تعداد نصب فعال کافه بازار از ۴۰ میلیون عدد عبور کرده است، رقمی که نشان می‌دهد تقریبا نیمی از جمعیت ایران کاربر این فروشگاه نرم افزاری هستند. روزی ۸/۲ میلیون نفر کاربر به کافه بازار سر می‌زنند و تعداد کاربران فعال این پلتفرم در ماه ۳۱ میلیون نفر است (برای مقایسه: شرکت اسنپ بر اساس آخرین آمارها چیزی حدود ۲۵ میلیون کاربر مسافر و ۱/۵ میلیون راننده دارد). اما در روزهای گذشته گزارش کافه بازار در مورد سال ۹۷ منتشر شد که در آن اطلاعات جالب بیشتری می‌بینیم. در ادامه مروری داریم بر بخشی از داده‌های موجود در این گزارش.

سامسونگ بالاخره بعد از مدت‌ها انتظار، در سال ۲۰۱۸ رابط کاربری One UI را معرفی کرد که نسخه بازطراحی شده رابط کاربری گوشی‌ها و تبلت‌های این شرکت است. به غیر از مدل‌های پرچم‌دار، بسیاری از گوشی‌ها و تبلت‌های جدید سامسونگ از این رابط کاربری جذاب بهره می‌برند که امکانات قابل توجهی را برای آن‌ها ارمغان می‌آورد.

آیا تابه‌حال به فکر تغییر کاربری دکمه‌های فیزیکی گوشی اندرویدی خود افتاده‌اید؟ دو دکمه مربوط به صدا و دکمه پاور فقط وظیفه‌ی موردنظر خود را انجام می‌دهند و حتی اگر گوشی شما دکمه‌های بیشتری داشته باشد، معمولاً نمی‌توانید رفتار آن‌ها را تغییر دهید. به همین خاطر بهتر است که برای تغییر کارکرد آن‌ها، به بهره‌گیری از این اپلیکیشن‌های جذاب روی بیاورید.

پژوهشگران مشغول توسعه‌ی اپلیکیشنی هستند که می‌تواند عفونت گوش را تشخیص بدهد. به گزارش NPR، این اپلیکیشن با استفاده از میکروفون و اسپیکر گوشی و یک کاغذ به شکل قیف، می‌تواند این کار را انجام دهد. نحوه‌ی عملکرد آن هم بدین ترتیب است که ابتدا امواج صوتی روانه‌ی گوش می‌شود و سپس بازتاب آن از طریق میکروفون دریافت می‌شود و در نهایت الگوریتم‌های موردنظر می‌توانند تشخیص بدهند که آیا در پشت پرده گوش مایع جمع شده یا نه؛ زیرا این موضوع، یکی از مهم‌ترین نشانه‌های مربوط به وجود عفونت گوش محسوب می‌شود.

فیسبوک حکم مرگ اپلیکیشن مستقل دایرکت را امضا کرده و پشتیبانی از آن به‌زودی به اتمام می‌رسد. کاربران این اپلیکیشن نوتیفیکیشنی دریافت کرده‌اند که در آن آمده در ماه‌های آینده، اپلیکیشن مذکور تعطیل می‌شود. البته محتویات آن به صورت خودکار به اینستاگرام منتقل می‌شود و به همین خاطر کاربران آن لازم نیست کار خاصی انجام دهند.

ساعاتی قبل، گوگل از یک مدل جدید برای ترجمه موسوم به Translatotron معرفی کرد که با بهره‌گیری از صدای کاربران می‌تواند کار ترجمه همزمان را انجام دهد. در حال حاضر، برای چنین کاری، ابتدا صدا به متن تبدیل می‌شود، و بعد از ترجمه‌ی متن، کامپیوتر آن را می‌خواند. اما در عوض، این ابزار از روش جدیدی استفاده می‌کند که با بهره‌گیری از آن، می‌تواند مستقیما صدای کاربر را به زبانی دیگر ترجمه کند.