مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت درمورد دلیل ممنوعیت واردات خودروهایی با ارزش گمرکی بیشتر از ۴۰ هزار دلار گفت: تعریف خودروی لوکس دستخوش تغییراتی شده است.

بشیتر بخوانید: تعرفه واردات خودرو مشخص شد؛ چه ماشین‌هایی دیگر وارد نمی‌شوند یا قیمت نجومی پیدا می‌کنند؟

همانطور که پیش از این هم گفتیم، بجز ممنوعیت همیشگی خودروهای مجهز به موتور ۲۵۰۰ سی سی به بالا، یک شرط محدودیت جدید هم گذاشته شده؛ این که خودروهایی که حتی موتوری با حجم کمتر از ۲۵۰۰ سی سی دارند ولی ارزش گمرکی آن ها بیشتر از ۴۰ هزار دلار می‌شود، دیگر وارد بازار ایران نمی‌شوند.

علی علی‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه واردات این گونه خودروها باعث خروج ارز از کشور می‌شد، از مدت‌ها پیش این بحث مطرح شد که جلوی واردات خودروهای لوکس گرفته شود. بر این اساس محدودیت‌هایی مبنی بر منع واردات خودروهای بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی ابلاغ شد اما همچنان این قانون پاسخگو نبود و در جلسات متعدد مطرح می‌شد که چرا هنوز واردات خودروهای لوکس ادامه دارد؟

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت گفت: بر این اساس به این نتیجه رسیدیم که نمی‌توان فقط حجم موتور خودرو را ملاک لوکس بودن آن قرار دهیم لذا بحث ارزش خودرو نیز به این مورد افزوده و تصمیم بر این شد که برای واردات خودروها علاوه بر اینکه لازم است حجم موتور آنها بیش از ۲۵۰۰ سی سی نباشد، ارزش خودرو نیز نباید بیش از ۴۰ هزار دلار باشد.

بیشتر بخوانید: لیست جدید خودروهای مجاز برای ورود به کشور منتشر شد

او در پاسخ به این سوال که چنین تصمیمی چه تاثیری در قیمت خودروهایی مانند بنز، بی‌ام‌و، لکسوس و … که واردات آنها قطع می‌شود، خواهد گذاشت؟ گفت: فکر نمی‌کنم قیمت این خودروها افزایش پیدا کند، چرا که دلیلی برای این موضوع وجود ندارد. به هر حال آنچه مصوب شده، تصمیم هیات وزیران است. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که وقتی واردات یک خودرو متوقف می‌شود، خدمات پس از فروش آن نیز به مرور محدود و تعطیل می شود لذا طبیعی است قیمت آن خودرو کاهش یابد.

مطلب چرا ورود بعضی از خودروها به ایران ممنوع شد؟ برای نخستین بار در دیجی‌کالا مگ منتشر شده است.

منبع متن: digikala

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید