نیمه شب دیروز به وقت تهران، موشک «فالکن هِوی» (Falcon Heavy) شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) از مرکز فضایی «کندی» ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب شد. موشک فالکن هوی، قوی‌ترین موشک در دنیا محسوب می‌شود.

این موشک محموله‌ی خود را که یک خودروی «تسلا رودستر» قرمز بود، به مقصد خود رساند.

با اینکه مشکلات جوی، پرتاب موشک را کمی با تاخیر مواجه کرده بود، ولی پرتاب فالکن هوی بدون هیچ مشکل و با موفقیت به پایان رسید. این موشک محموله‌ی خود را که یک خودروی «تسلا رودستر» قرمز بود، به مقصد خود رساند. موشک فالکن هوی سه پیشران داشت. دو مرحله‌ی اول این موشک توانستند پس از رساندن محموله به زیبایی و کاملا همزمان به زمین برگردند و فرود بیایند.

تنها مشکل ماموریت پرتاب موشک فالکن هوی، زمان فرود پیشران سوم پیش آمد. پیشران سوم فالکن هوی به زمین بازگشت تا روی یک شناور خودران در اقیانوس اطلس فرود بیاید. متاسفانه این پیشران به هنگام فرود دچار مشکل و منفجر شد.

ایلان ماسک در کنفرانس خبری پس از پرتاب فالکن هوی گفت که پیشران سوم، یعنی همان پیشران مرکزی و اصلی، به اندازه‌ی کافی سوخت در اختیار نداشت تا هر نه موتور خود را به هنگام فرود روشن کند و به همین دلیل، تصادف کرد.

مدیر عامل اسپیس ایکس به شوخی گفت: «اگر دوربین‌ها منفجر نشده باشند، یک ویدیوی بامزه یا چیزی از آن خواهیم ساخت.»

پرتاب موشک فالکن هوی موفقیت بزرگی برای شرکت اسپیس ایکس محسوب می‌شود. این موشک برخلاف «فالکن ۹» که کوچکتر است، توانایی حمل محموله‌هایی با وزن بسیار بیشتر دارد. اسپیس ایکس گفته است که موشک فالکن هوی می‌تواند تا ۶۴ تن بار را به پیرامون زمین حمل کند؛ وزنی حتی بشتر از یک جت ۷۳۷ با تمام بار و مسافرها و خدمه و سوخت خود.

ویدیوی پرتاب:

ویدیوی فرود:

منبع: Digital Trends

منبع متن: digikala

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید